nedeľa 24. februára 2013

Homosexuál kresťan?

V médiách sa posledné roky venuje pomerne veľa miesta otázkam spojených s inou ako heterosexuálnou orientáciou. Proti tomu v princípe nič nemám, súhlasím s tým, že takýto ľudia by mali mať rovnaké práva ako ktokoľvek iný. Áno, aj možnosť dobrovoľne uzavrieť na úrade nejaký ten zväzok , však sú to dospelí ľudia a v princípe je to len typ zmluvy. To mi však príde ako samozrejmosť a nikdy som preto nemal potrebu sa nad touto témou nejako zamýšľať, nie to sa k nej ešte vyjadrovať. Prednedávnom som však narazil na fenomén natoľko absurdný, že som sa rozhodol napísať na túto tému pár slov, hoci mi je jasné, že so mnou bude viac ľudí nesúhlasiť ako súhlasiť. Áno, narazil som na homosexuálneho kresťana.

Ako môže byť hlásenie sa k akejkoľvek ideológii absurdné?

Možno vás zaráža, ako si vôbec môžem dovoliť povedať, že zastávanie nejakej ideológie je absurdné. Predsa len, každý má právo veriť čomu len chce. Samozrejme, absolútne s tým súhlasím, no to, že robíme niečo, na čo máme právo, neznamená, že to, čo robíme, nemôže byť absurdné. Myslím si, že existujú okolnosti, pri ktorých je zastávanie istých svetonázorov jednoznačne smiešne až tragikomické. Svoj názor sa pokúsim demonštrovať pár hypotetickými príkladmi. Skúste si predstaviť, nakoľko smiešne, absurdne či tragicky by vyznel veľkopodnikateľ komunista, žid nacista či kozmonaut, ktorý verí, že Zem je plochá. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vysvetliť, prečo podľa mňa zapadá homosexuál kresťan prinajmenšom do veľmi podobnej kategórie.

No dobre, ale čo je teda absurdné na tom byť súčasne homosexuál a kresťan?

Svoju argumentáciu nemienim postaviť na výrokoch pápeža v jeho minuloročnom vianočnom prejave ani na všeobecne nepriateľskom postoji väčšiny kresťanských cirkví k homosexuálom (a iným), ale na dôvode, prečo je homosexualita v kresťanstve vo všeobecnosti vnímaná ako hriech. Týmto dôvodom je, samozrejme, samotná biblia. Ako konkrétny príklad môže poslúžiť Tretia kniha Mojžišova, kapitola 20, verš 13, v ktorom sa píše: "Ak niekto obcuje s mužom, ako sa obcuje so ženou, obaja spáchali ohavnosť; musia byť vydaní na smrť; za svoju krv sú sami zodpovední." Citovaná pasáž je podľa mňa natoľko jasná, že akékoľvek námietky typu "je to vytrhnuté z kontextu" sú úplne bezpredmetné. Keď je raz niekde jasne napísané, že treba niekoho zabiť, môžete si tento text obracať ako chcete, vyhovárať sa na dobu či čokoľvek, no obsah nezmeníte. Názor autorov Biblie na homosexuálov je teda pomerne jasný. A myslím si, že je viac ako oprávnené povedať, že keď sa človek hlási k ideológií, ktorá v niečom, čo považuje za svoje základné princípy tvrdí, že ľudí ako je on treba usmrtiť, je to natoľko tragické, že sa to dá označiť za absurdné.

A čo potom? Stará zmluva je ale predsa už prekonaná, nie?

Samozrejme, našťastie v dnešnej dobe už väčšina ľudí Bibliu neberie doslovne a existuje akýsi tichý spoločenský konsenzus, že o niektorých jej častiach sa nahlas nehovorí. A tak napriek tomu, že v Biblii sa jasne píše „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť zákon alebo prorokov; neprišiel som rušiť, ale naplniť; lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane.“ Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5, verše 17 - 18 ,  väčšina dnešných kresťanov sa zhodne na tom, že starú zmluvu netreba brať vážne, že tá už neplatí, teda okrem 10 prikázaní (a často aj tej trošky s homosexuálmi). To, že treba zabíjať čarodejnice a podobne , už zrazu patrí do inej kategórie (teda,ak nežijete v niektorých častiach Afriky). No stále sa nájde (aj keď si to mnohí neradi pripúšťajú) veľké množstvo ľudí, čo berú Bibliu doslovne. Samozrejme, môžete sa opýtať, čo je zlé na tom, že sa milióny ľudí hlásia k ideológií, ktorá schvaľuje otroctvo, kameňovanie ,upaľovanie a iné nepríjemné veci, keď väčšinu týchto jej aspektov aj tak ignorujú? No predsa to, že práve tieto "dobre mysliace" masy sú tie, čo spôsobujú, že skupiny fanatikov,  ktoré  toho z Biblie (či inej "svätej knihy") už toľko neignorujú , dostávajú priveľa pozornosti, vážnosti a hlavne vplyvu. A je podľa mňa viac ako smutné, keď ľudia, ktorí sú utláčaní, dávajú svojim utláčateľom do rúk zbrane. No a to je dôvod, prečo si myslím, že homosexuál kresťan je už z princípu absurdná idea.

PS: Ak neveríte, že niekto ako človek, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácií aj ku kresťanstvu existuje, našiel som ,napríklad, túto stránku http://www.gaychristians.sk/ .

Ak sa vám článok páčil môžte za neho hlasovať tu.

13 komentárov:

 1. Zdravím ťa, príde mi logické poukázať na to, že gay môže byť veriaci z dovodu selekcie toho, čo mu cirkev ponúka a akú vieru si vyskladá, istotne byť RKC fundamentalista je nezmysel ale pokiaľ by sme sa pozreli na JK ako na filozofa-mysliteľa, ktorému sa naozaj zjavila pravda alebo bol synom Boha, tak nemohol /ešte aj z našho pohľadu malichernej diferenciacie medzi heterosexualmi a homosexualmi/ urobiť neprijateľnosť. ked sa pozrieme na matriarchálne spoločenstvá starého veku zistíme, že homosexualita a heterosexualita bola na celej planéte rovnocená a transgender ľudia boli považovaný za pridanú hodnotu, akýchsi mágov. cirkvi z nejakého dôvodu ženy a gayovia nesedeli do vierouky tak ich zabanovali. z pohľadu normalnej mysle je to nezmysel non plus ultra nemajúci žiaden súvis medzi vierou a orientáciou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pointa je podľa mňa skôr v tom že stará zmluva hovorí "homosexuálov treba zabiť" . Ježiš hovorí Stará zmluva je pravda. Teda ani jeho filozofia nieje v princípe k homosexuálom priateľskejšia. (rovnako ako k otrokom čarodejniciam a podobne...)

   A samozrejme v mnohých civilizáciach s inak orientovanými ľudmi problém nemali keď problémy začali bolo to zväčša z náboženských dôvodov.

   Odstrániť
  2. Ježiš hovori to, čo mu apoštoli vložili do ust stovky rokov po jeho smrti. Myslel som to tak, že ozajstna viera sa pozera na to podstatne a nie na pribehy 1500rokov stare a pochybne. Ozajstna viera verzus to co je napisane v testamente mi pride ako prirodzene pravo/spravne podla mna/ vs. pozitivne pravo

   Odstrániť
  3. To je pravda, je otázne či niekto menom Ježiš skutočne žil.

   A čo je potom to podstatné? Ak sa zoberú viere všetky tie detinské príbehy a "mágia" bude to čo z nej ostane vlastne ešte viera? A je potom vlastne vôbec v niečom odlišná od úplne obyčajne ľudskej snahy znížiť utrpenie a navýšiť spokojnosť vedomých bytostí?

   Odstrániť
  4. Jezis skutocne zil, o jeho existencii dnes nepochybuje ziadny seriozny historik, otazne je to iba pre tych, ktori sa v historickom vyskume vobec nevyznaju. Jeho vyroky mu nikto nevlozil do ust stovky rokov po smrti, lebo evanielia pochadzaju vsetky z prveho storocia (Janove mozno zo zaciatku druheho), o tom dnes tiez pochybuju iba ti, ktori o tom nic nevedia. A ked dame vsetky texty, ktore o nom mame, dohromady, velmi presvedcivo ukazuju na to, ze vsetko, co sa o Jezisovi pise v evanieliach, je pravda.

   Odstrániť
 2. Jeste by to mel nekdo vysvetlit tem 4% fararum. Budou mit velkou radost, ze podle vas prestali byt krestany, protoze homosexualy byt neprestali. Protoze to buh ve sve moudrosti tak zaridil, ze "sa to neda".

  OdpovedaťOdstrániť
 3. pan autor,
  dovolim si poukazat na rozdiel medzi odsudenim cloveka a odsudenim jeho konania. ako pisete v uryvku biblie:
  "Ak niekto obcuje s mužom, ako sa obcuje so ženou, obaja spáchali ohavnosť; musia byť vydaní na smrť; za svoju krv sú sami zodpovední." = biblia kritizuje/odsudzuje CIN cloveka, ktory ma byt za dany CIN potrestany. nie za jeho orientaciu, ale za cin.
  preto ak ste dosledny a sledujete vyjadrenia Cirkvi k homosexualom, NIKDE nenajdete odsudenie ich ako osob. naopak, hovori sa, ze ich mame milovat a pomahat im.
  vec, ktoru cirkev odsudzuje je homosexualne spravanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Fanofgenetic: Ze stejného důvodu, ze kterého je podle vás absurdní, že může být homosexuální křesťan, by mělo být absurdní i křesťanská dívka, která má sex, aniž by byla v manželském svazku, muži kteří souloží se sezdanými ženami, osoby které pohrdají soudem, křivě svědčí nebo odmlouvají rodičům. (vycházím ze seznamu trestů smrti v Bibli na wiki) Nevím, proč vás natolik šokuje právě homosexualita u křesťanů.
  Btw. Četl jste ten papežův projev? Já jej nemůžu nikde najít. Mám pocit, že právě zde chybí ten kontext a rád bych se o tom přesvědčil.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A presne preto preto sa mi aj to všetko čo ste vymenovali absurdné zdá plus samozrejme kresťan s tetovaním či nosiaci oblečenie z viac ako s jedného typu tkaniva (rovnako ako veľa iných vecí):)

   Pretože homosexuáli narozdiel od ostatných ľudí ktorých ste menovali ešte stále musia bojovať o svoju rovnoprávnosť. Respektíve tá rovnoprávnosť nieje ani u nás všeobecne uznávaná.

   Priznávam sa že som ho nečítal celý ale čítal som viacero spravodajských správ ohľadom neho (uznávam že nie 100% relevantný zdroj) odkaz na jeden je priamo v článku dá sa na neho kliknúť.

   Odstrániť
  2. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť
 5. Preco si tolki ateisti myslia, ze vedia o com je krestanstvo lepsie ako sami krestania, dokonca lepsie ako vsetci velki krestanski teologovia v historii? Krestania NIKDY nebrali Stary zakon za rovnako zavazny ako Novy zakon (mozno az na par sektarov). Pokial vam nie je jasne, preco to tak je a vzdy aj bolo, staci trochu hladat na internete. Odporucam vam urobit si taky vyskum vzdy predtym, ako zacnete pisat nejaky clanok na temu krestanstvo. Ale aby ste nepovedali, ze sa len odkazujem na ine zdroje, pridam jeden citat z Biblie, Novy Zakon, List Galatskym 3:19-25:
  "Čo teda zákon? Ustanovený anjelmi v rukách prostredníka bol pridaný pre prestúpenie, kým nepríde potomok, na ktorého sa vzťahuje zasľúbenie. Ale prostredník nie je jedného; Boh však je jeden. Či je teda zákon proti zasľúbeniam Božím? Vôbec nie! Veď keby bol býval daný zákon, ktorý môže oživiť, bola by spravodlivosť skutočne zo zákona. Ale Písmo všetko zavrelo pod hriech, aby sa veriacim z viery Ježiša Krista dostalo zasľúbenia. Prv však, ako prišla viera, boli sme zavretí pod dozorom zákona až do (času) viery, ktorá sa mala zjaviť. Takže zákon stal sa nám vychovávateľom po Krista, aby sme z viery boli ospravedlnení. Ale keď prišla viera, už nie sme pod vychovávateľom."

  OdpovedaťOdstrániť
 6. A predtym nez poviete, ze si Biblia odporuje, pokusim sa vysvetlit vam vyznam textu z Matusa, ktory ste uviedli:
  Mojzisov zakon bol dany Izraelcom cez Mojzisa a obsahuje 613 prikazov a nariadeni, ktorych dodrziavanie sa vyzadovalo od Zida (alebo prozelytu), aby bol uznany za spravodliveho pred Bohom (vsimnite si, ze tento zakon neplatil napr. pre Abrahama, ktory zil davno pred Mojzisom). Jezis ako jediny clovek v historii neporusil ani jedine z tychto nariadeni a tak bol pred Bohom absolutne nevinny, inymi slovami - "naplnil zakon". Potom mohol na krizi zomriet za hriechy vsetkych ostatnych ludi (nie za svoje vlastne). Zakon samozrejme zruseny nebol, len sa jeho dodrziavanie nevyzaduje od tych, ktori uznaju tuto Jezisovu smrt ako smrt za ich vlastne hriechy, a tak su ratani ako spravodlivi pred Bohom.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. A este som zabudol, k tomu textu z Matusa:
  Stary zakon obsahuje aj proroctva, ktore Jezis naplnil (alebo este naplni), a tym tiez "naplnil zakon".

  OdpovedaťOdstrániť